Home Projekty Realizowane Dla Niepodległej I

Dla Niepodległej I


POLONEZ NA 100

9 listopada 2018 r. na uroczystej akademii pod hasłem „Polonez na 100”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Sympatyków Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku – z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zgromadzili się: Rada Rodziców SP 2 – p. Agnieszka Lech, p. Joanna Fudali i p. Elżbieta Kukulska, Dyrekcja Szkoły - p. Bogdan Sebzda i p. Piotr Wajda, rodzice, uczniowie klas 0- III wraz z nauczycielami.
Akademia „Polonez na 100” była kolejnym działaniem z trwającego od sierpnia projektu „Dla Niepodległej”. Miała charakter lekcji historii dla najmłodszych uczniów naszej szkoły. Rozpoczęła się polonezem wykonanym przez dzieci z klas IIa, IIb, 0b, Ia, Ib, Id w biało-czerwonych strojach. Następnie uczniowie z klas IIc i IIIa zaprezentowali symbole narodowe – godło, flagę, hymn. Bardzo uroczyście wszyscy odśpiewali hymn państwowy.
Przypomnieli także symbole naszej „Małej Ojczyzny”: biało-niebieską flagę, herb Przeworska „Leliwa”. Wysłuchaliśmy hejnału, który w 1935 r. skomponował Stanisław Marzec.
Każdy uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 im. Hugona Kołłątaja w Przeworsku wie jak wygląda logo, sztandar szkoły i poczet sztandarowy.
Na zakończenie została wykonana wspólna fotografia „flaga Polski”.
Akademia „Polonez na 100” była okazją do przekazania na ręce Pana Dyrektora zakupionych z funduszy projektu flag oraz insygniów dla pocztu sztandarowego.
Projekt został dofinansowany - w ramach konkursu „Wspólne dziedzictwo – wspólna sprawa” realizowanego przez Fundację „Zamek Dybów i Gród Nieszawa”- Program Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

P. Dorota Paszkowska - Prezes Stowarzyszenia Sympatyków SP2 podziękowała:

  • Władzom Miasta Przeworska, Radzie Rodziców oraz Dyrekcji Szkoły i Nauczycielom - za pomoc w realizacji projektu „Dla Niepodległej”;
  • p. Renacie Łojko, p. Agacie Jurkiewicz, p. Annie Rosół, p. Małgorzacie Kądziołce, p. Katarzynie Siuście, p. Paulinie Gnatek, p. Annie Dybce, p. Wioletcie Jaskule, p. Annie Filip, p. Urszuli Kuryło, p. Mariuszowi Siuście - za zaangażowanie i wkład pracy włożony w przygotowanie akademii „Polonez na 100”;
  • p. Jackowi Siębrzuchowi - za wykonanie profesjonalnego zdjęcia „flagi Polski”.


PAMIĘTAMY

W ramach projektu „Dla Niepodległej” Stowarzyszenie Sympatyków Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku zaprosiło nauczycieli, rodziców i chętnych mieszkańców miasta na spacer po starym, miejskim cmentarzu. Naszym przewodnikiem był p. Wojciech Kruk – pracownik Muzeum Lubomirskich. Odwiedziliśmy groby Przeworszczan walczących o niepodległość naszej Ojczyzny: Bartłomieja Golankiewicza, Filipa Maliny, groby Bezimiennych Żołnierzy powstania styczniowego i II wojny światowej. Nie zapomnieliśmy o grobach zasłużonych Przeworszczan Amelii Wollówny, Antoniego Roragiewicza, Leona Trybalskiego, Józefa Benbenka, Walentego Rybackiego, ks. Romana Penca, ks. Adama Ablewicza. Przewodnik opowiedział o wielu cennych pomnikach, które zostały odnowione na starym cmentarzu. Spotkanie było interesującą lekcją historii, okazją do zadumy, modlitwy, zapalenia znicza pamięci.
Zadanie dofinansowano w ramach konkursu Wspólne dziedzictwo – wspólna sprawa organizowanego przez Fundację Zamek Dybów i Gród Nieszawa dofinansowanego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.


WYJAZD DO MARKOWEJ

6 X 2018 r. w ramach projektu „Dla Niepodległej” realizowanego przez Stowarzyszenie Sympatyków Szkoły Podstawowej nr 2, odbył się wyjazd do Markowej. Uczestnikami byli rodzice, nauczyciele, członkowie i sympatycy stowarzyszenia. Zwiedziliśmy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów, przeszliśmy alejkami Sadu Pamięci oraz pomodliliśmy się na cmentarzu przy grobie Zamordowanych. Mieliśmy też okazję zwiedzić Muzeum Wsi Markowa – Skansen Zagroda oraz odpocząć i skorzystać z uroków jesiennej pogody przy ognisku.


BIEG RODZINNY DLA NIEPODLEGŁEJ

Biegaczy nie wystraszyło załamanie pogodowe ;) W dobrych humorach i świetnej kondycji zgromadzili się 22 IX na terenie Ośrodka Rekreacyjno-Turystyczno-Sportowego w Przeworsku na imprezie sportowej pod hasłem „Bieg rodzinny dla Niepodległej”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Sympatyków Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku – we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Przeworsku, z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Swoją obecnością zaszczycili nas: dr Leszek Kisiel Burmistrz Miasta Przeworska, O. Izajasz Styczyński Gwardian klasztoru oo. Bernardynów, p. Grzegorz Łuczyk Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, p. Bogdan Sebzda Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2.
Imprezie towarzyszył pokaz sprzętu i wyszkolenia strzeleckiego zorganizowanego przez młodzież Jednostki Strzeleckiej „Strzelec” 2087 w Przeworsku z dowódcą podporucznikiem Piotrem Łojko.
Burmistrz otworzył bieg, po czym podkreślając charakter imprezy, odśpiewano hymn państwowy. Przed rozpoczęciem zawodów przeprowadzono rozgrzewkę i odbył się bieg poszczególnych grup.
Zwycięzcy biegu otrzymali medale! Gratulujemy!

Kl. 0-I – dziewczęta – dystans 50 m
1. Magdalena Prychoceń
2. Emilia Lampart
3. Kornelia Stopińska

Kl. 0-I – chłopcy - dystans 50 m
1. Filip Demanko
2. Wiktor Gerasik
3. Konrad Preyer

Kl. II-III – dziewczęta – dystans 200 m
1. Wiktoria Kowal
2. Zofia Wójcik
3. Weronika Goń

Kl. II-III – chłopcy - dystans 200 m
1. Filip Ślanda
2. Hubert Krzan
3. Mateusz Portas

Kl. IV-VI – Dziewczęta - dystans 400 m
1. Zofia Ruchel
2. Zofia Jakielaszek
3. Marcelina Cieślak

Kl. IV-VI – Chłopcy - dystans 400 m
1. Maksymilian Kopczyński
2. Norbert Rogoża
3. Michał Galiński

Kl. VII-VIII, Gimnazjum – Dziewczęta - dystans 600 m
1. Martyna Krzan

Kl. VII-VIII, gimnazjum – Chłopcy - dystans 600 m
1. Jakub Dryla
2. Szymon Kojder
3. Jakub Stańczyk

DOROŚLI: kobiety - dystans 1000 m
1. Izabela Krzan
2. Agnieszka Kapusta
3. Paulina Gnatek

DOROŚLI: mężczyźni - dystans 1000 m
1. Konrad Skóra
2. Wiktor Strama
3. Przemysław Kisiel

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe dyplomy, biało-czerwone daszki oraz wiatraczki. WSZYSCY zasłużyli na wielkie brawa i gratulacje!

Dziękujemy p. Grzegorzowi Łuczykowi oraz Pracownikom Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji za umożliwienie zorganizowania imprezy, pomoc, cenne wskazówki i rady. Szczególne podziękowania składamy p. Łukaszowi Jankowskiemu i Bartłomiejowi Sypikowi.
Dziękujemy członkom stowarzyszenia i nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 2, którzy poświęcili swój czas i pomogli w przeprowadzeniu biegu: p. Danucie Piekło, p. Katarzynie Siuście, p. Małgorzacie Kądziołce, p. Lidii Baryle, p. Paulinie Gnatek, p. Agnieszce Łosinieckiej, p. Wioletcie Jaskule, p. Januszowi Czerwińskiemu, p. Tomaszowi Kameckiemu, O. Leonowi Wierzbickiemu.
Impreza sportowa „Bieg rodzinny dla Niepodległej” była kolejnym działaniem projektu „Dla Niepodległej”. Projekt został dofinansowany - w ramach konkursu „Wspólne dziedzictwo – wspólna sprawa” realizowanego przez Fundację „Zamek Dybów i Gród Nieszawa”-  Program Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Zespół projektowy: Dorota Paszkowska, Renata Łojko, Agata Jurkiewicz


POLONEZA ZACZĄĆ CZAS ...

Rozpoczęliśmy – lecz na razie przygotowania! 17 września odbyły się warsztaty taneczne dla nauczycieli prowadzone przez instruktora tańca :) Teraz wszystkie wskazówki wykorzystamy w pracy z naszymi uczniami. cdn.


STO RÓŻ DLA NIEPODLEGŁEJ


Pierwsze zadanie wykonane ! Nie było łatwo, bo ogród wielki i ...

Najpierw wyrównywaliśmy teren, specjalistyczny sprzęt obsługiwał fachowiec, nam zostały grabie, łopaty i taczki. Potem malowanie ogrodzenia – tu poszło sprawnie, bo do pracy zgłosiło się 30 osób :)

A teraz najprzyjemniejsze zadanie – sadzenie roślin. Wszystko poszło zgodnie z projektem.

Pomyliłam się, najprzyjemniejsze nastąpiło później – odpoczynek na „Ławkach Pamięci”.

Uroczyste otwarcie ogrodu szkolnego nastąpiło podczas rozpoczęcia roku szkolnego. Symboliczną wstęgę przeciął Burmistrz Miasta Przeworska dr Leszek Kisiel, Dziekan Wyższej Szkoły Społeczno-Gospodarczej w Przeworsku p. Piotr Jarosz, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 p. Bogdan Sebzda, Rodzice: p. Agnieszka Lech, p. Elżbieta Kukulska, p. Joanna Fudali, p. Grzegorz Chomik oraz Zarząd stowarzyszenia: p. Dorota Paszkowska, p. Renata Łojko, p. Agata Jurkiewicz.
Ogród podziwiali licznie zgromadzeni rodzice oraz uczniowie naszej szkoły.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zrealizować to zadanie. Zapraszamy do udziału w kolejnych przedsięwzięciach.

Zespół projektowy:
Dorota Paszkowska, Renata Łojko, Agata Jurkiewicz