Home Projekty Zakończone Kiedy babcia była mała...

Kiedy babcia była mała...

Kołłątaj Działa Lokalnie

 

 

Stowarzyszenie Sympatyków Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku z dniem 1 września 2013 r. rozpoczęło realizację projektu „Kiedy babcia była mała, kiedy dziadek chłopcem był”.

Głównym celem projektu jest wzmocnienie więzi międzypokoleniowej pomiędzy dziećmi i ich dziadkami oraz dostarczenie dzieciom wiedzy o minionych czasach. Działania projektowe możliwe są dzięki dotacji w ramach programu „Działaj lokalnie VII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundację Fundusz Lokalny w Leżajsku.

W ramach projektu zostaną przeprowadzone w Szkole Podstawowej nr 2 w Przeworsku zajęcia edukacyjne dla najmłodszych „Spotkanie z bajką i zabawami z dawnych lat”, muzyczne prowadzone we współpracy z Kapelą Podwórkową „Beka”, kulinarne z udziałem Koła Gospodyń Wiejskich w Grzęsce oraz koła dziennikarskiego „Sówka”.  Dzieci będą uczestniczyć w lekcjach w Muzeum Lubomirskich i Miejskiej Bibliotece w Przeworsku. Zorganizowany zostanie seans filmowy w przeworskim kinie, na który dzieci zaproszą swoich dziadków, wyjazd do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie oraz konkurs powiatowy dla uczniów szkół podstawowych pt. „Zabawka moich dziadków”.

SPOTKANIE POKOLEŃ

21 lutego 2014 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Przeworsku odbyło się uroczyste podsumowanie  projektu „Kiedy babcia była mała, kiedy dziadek chłopcem był”. Organizatorami spotkania byli realizatorzy projektu: Dorota Paszkowska, Małgorzata Rybak-Bilska, Dorota Czarny-Konieczny, Piotr Wajda i Renata Łojko.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Przeworska – pani Maria Dubrawska-Lichtarska, etnograf Muzeum w Przeworsku – pani Katarzyna Ignas, Babcie i Dziadkowie dzieci biorących udział w zajęciach projektowych, księgowa stowarzyszenia pani Halina Laska, panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Grzęsce oraz członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Przeworsku. Wszystkich przybyłych przywitał dyrektor szkoły pan Bogdan Sebzda.

Pani Dorota Paszkowska przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą zadań realizowanych w ramach projektu. Całkowity koszt projektu wyniósł 10350 zł, z czego 5200 zł to otrzymana dotacja (2200 – to wkład własny finansowy,  2930 zł to wkład niefinansowy). Projekt dofinansowano ze środków programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka Działaj Lokalnie - Fundację Fundusz Lokalny w Leżajsku.

Kolejnym punktem programu były występy zespołu wokalnego uczniów z klasy IVb i IVc. Zaprezentowane utwory przeniosły nas w klimat lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych.  Uczniowie klasy Ib piosenką i wierszem podziękowali swoim Babciom i Dziadkom za poświęcony czas, wspólny wyjazd do Muzeum Dobranocek w Rzeszowie oraz opowieści o dawnych zabawach i zabawkach.

Następnie odbyło się podsumowanie powiatowego konkursu dla uczniów szkół podstawowych pt. „Zabawka moich dziadków”. Dyplomy i nagrody dla laureatów konkursu wręczyły: pani burmistrz – Maria Dubrawska-Lichtarska i pani etnograf – Katarzyna Ignas. Zebrani mogli obejrzeć wszystkie dawne zabawki, ręcznie zrobione przez wnuczków z dziadkami: drewniane wózki, pukawki, proce oraz szmaciane lalki i przytulanki. Do 20 marca będzie je można oglądać w piwnicach przeworskiego ratusza. Później zostaną przekazane do Muzeum w Przeworsku. 

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Grzęsce podczas realizacji projektu gościły naszych uczniów u siebie i dzieliły się umiejętnościami kulinarnymi. Na uroczystości podsumowania zaprezentowały swoje talenty śpiewacze. Wystąpiły w strojach ludowych regionu rzeszowskiego i wykonały utwory ludowe ze swojego repertuaru.

Największym aplauzem zgromadzonych cieszył się występ Przeworskiej Kapeli Podwórkowej „Beka”. Skoczna muzyka porwała do tańca najmłodszych, a starsi włączyli się do śpiewu znanych piosenek biesiadnych. Dziękujemy, że członkowie zespołu w tak napiętym grafiku występów znaleźli czas na spotkanie z nami.

            Wszyscy przybyli na spotkanie zostali poczęstowani ciastem upieczonym przez mamy dzieci z kl. Ib oraz ciastkami wykonanymi na zajęciach kulinarnych przez uczennice z kl. VIb oraz uczniów z kl. VIa. Stolik kawowo-herbaciany obsługiwali uczniowie Technikum Żywienia z Zespołu Szkół Rolniczych w Zarzeczu. Miłym upominkiem dla uczestników uroczystości był egzemplarz Szkolnej gazetki „Sówka”, opracowany na zajęciach koła dziennikarskiego przez dzieci z kl. V c, wraz z dołączoną do niego płytą z nagraniem zespołu wokalnego - uczestników zajęć muzycznych.

Na uroczystość podsumowania projektu pan Jerzy Niemiec z Świętoniowej wypożyczył nam pamiątkę rodzinną - gramofon z 1904 r. Urządzenie działa, więc zebrani mogli wysłuchać kujawiaka nagranego na starej płycie ebonitowej. 

            Projekty grantowe „Działaj lokalnie” mają w swoim założeniu współpracę ze środowiskiem lokalnym. Dlatego na zakończenie imprezy dyrektor szkoły pan Bogdan Sebzda podziękował wszystkim, którzy  zaangażowali się w realizację projektu „Kiedy babcia była mała, kiedy dziadek chłopcem był …”.

Renata Łojko

Dorota Paszkowska

 

KONKURS „ZABAWKA MOICH DZIADKÓW”  ROZSTRZYGNIĘTY!!!

Jury pod przewodnictwem etnografa Muzeum w Przeworsku Pani Katarzyny Ignas przyznało następujące nagrody:

I miejsce

Magdalena Galińska, Stanisław Galiński – SP nr 3 w Przeworsku

Anna Janusz, Elżbieta Wąsacz – SP nr 2 w Przeworsku

II miejsce

Julia Boratyn, Jan Michno – SP nr 1 w Przeworsku

Dawid Twardowski, Bożena Twardowska – SP nr 2 w Przeworsku

Jakub Bieniasz, Stanisław Bieniasz – SP nr 2 w Przeworsku

III miejsce

Kamil Potępa, Jan Telega – SP nr 3 w Przeworsku

Wiktoria Adamczak, Elżbieta Adamczak – SP w Kańczudze

Wyróżnienia

Kinga Płachta, Weronika Wojdyła – SP w Kańczudze

Karol Pustka, Jan Czarny – SP nr 3 w Przeworsku

Aleksandra Uchman, Eugeniusz Kotliński – SP nr 3 w Przeworsku

Uroczystość wręczenia nagród i dyplomów odbyła się 21.02.2014 r.

w Szkole Podstawowej nr 2 w Przeworsku

Zajęcia kulinarne - Małgorzata Rybak-Bilska

14 października 2013

Nasi uczniowie byli z wizytą w Kole Gospodyń Wiejskich w Grzęsce. Poznali proces wykonania pierogów od przygotowania farszu, poprzez samodzielne wyrabianie ciasta, wałkowanie, wykrawanie i lepienie. Uczestnicy zajęć przygotowali pierogi ziemniaczane i z kapustą, które po ugotowaniu chętnie zjedli razem z gospodyniami. W trakcie spotkania panie opowiadały o swojej działalności, pokazały kronikę z dyplomami za osiągnięciach w konkursach kulinarnych i występach artystycznych. Wszyscy wracali najedzeni i zadowoleni.

18 listopada 2013

Na ten dzień zaplanowane było wykonanie kopytek oraz blok czekoladowy z andruta. Babcie często   przygotowują swoim wnukom takie przysmaki. Najtrudniejszym zadaniem było obranie ziemniaków. Uczniowie nabierają wprawy, coraz lepiej wyrabiają ciasto i potrafią kroić kopytka. Do degustacji uczniowie zgodnie z życzeniami podali kopytka z masłem i ze skwarkami. Na deser zjedli blok czekoladowy według przepisu babci.

25 listopada 2013

Lubianą potrawą dzieci są placki ziemniaczane. Tym razem lepiej szło obieranie ziemniaków. Przygotowując masę ziemniaczaną dodaliśmy kwaśną śmietanę by ziemniaki nie ciemniały. Wykorzystaliśmy dostępny robot. Rumiane placki smakowały wybornie.

16 grudnia 2013

Na zbliżające się święta postanowiliśmy upiec pierniczki, które zostały ozdobione polewą i migdałami oraz lukrem i kolorowym maczkiem. Oprócz degustacji na miejscu uczniowie podzielili się piernikami z rodziną.

4 lutego 2014

Wyjątkowo we wtorek tuż po feriach ugotowaliśmy barszcz czerwony z uszkami mięsnymi. Wykorzystaliśmy  umiejętności zdobyte na spotkaniu z paniami w Kole Gospodyń Wiejskich w Grzęsce. Uczniowie samodzielnie wykonali ciasto i ulepili malutkie uszka. W degustacji dania wzięły udział babcie.

17 lutego 2014

Dzień pieczenia ciastek na zbliżające się zakończenie naszego projektu. Podzieleni na zespoły przystąpiliśmy do przygotowania ciasta na ciasteczka waniliowe z lukrem i półfrancuskie. Trzeci zespół wykonał czekoladowe kulki otoczone w wiórkach kokosowych. Kto w danej chwili nie był zajęty przygotowywał kanapki dekoracyjne na poczęstunek regeneracyjny. Po upieczeniu ciastka waniliowe uczniowie przełożyli marmoladą.

Spotkanie z bajką i zabawami z dawnych lat - Dorota Paszkowska, Dorota Czarny-Konieczny

27 września 2013

Dzieci odwiedziły Muzeum Lubomirskich w Przeworsku i uczestniczyły w zajęciach muzealnych nt. "Wiejskie zabawki gliniane i drewniane". Cała grupa uważnie słuchała opowieści Pani etnograf i oglądała slajdy z dawnymi zabawkami. Ale największą frajdą była zabawa drewnianymi zabawkami: pukawkami, konikami, grzechotkami …

Zabawy podwórkowe :)

„Gra w klasy”, „chłopek”, „czekolada” – to nie są wcale przestarzałe zabawy. Chłopcy też chętnie się w nie bawią. Poznaliśmy też „ciuciubabkę”, „chodzi lisek …”. Doskonale bawimy się też przy zabawach ze śpiewem „Jawor, jawor” lub „Ojciec Wirgiliusz” :)

W Bibliotece Miejskiej

8 listopada 2013 „Spotkanie z bajką” odbyło się w Bibliotece Miejskiej w Przeworsku. Bajki z dzieciństwa naszych dziadków czytali wcieleni w ich role – Pan Henryk Prochowski i Pani Celina Mróz. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści o koziołkach i krasnalach. Oglądały ilustracje bajek i bajeczek. Chętnie przebierały się też za babcię i dziadka :) Zajęcia biblioteczne prowadziła Pani Paulina Bujny. Serdecznie dziękujemy. 

Zabawek nie musi się kupować… można je zrobić samemu!

15 listopada dziewczynki razem z Babciami szyły lalki, misie, pieski, aniołki a nawet kurczątka.
Tydzień później chłopcy razem z Dziadkami, Tatusiami, Babciami strugali z kory łódki, sklejali z pudełek samochody, robili samoloty.
Dziękujemy członkom Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Przeworsku: p. Bożenie Krzyżanowskiej-Wróblewskiej, p. Zofii Piątek oraz p. Henrykowi Prochowskiemu, którzy poświęcili swój czas aby podzielić się z najmłodszymi swoimi wspomnieniami z dzieciństwa i pokazali jak samemu można wykonać zabawkę.

Klasowa choinka

13 grudnia zaprosiliśmy panią Katarzynę Ignas - etnografa Muzeum w Przeworsku - do naszej szkoły. Najpierw wysłuchaliśmy opowieści o dawnych zwyczajach związanych z ozdabianiem drzewka bożonarodzeniowego, potem Pani etnograf pokazała dzieciom jak można wykonać różne ozdoby. Wszyscy zabrali się do pracy i nasza klasowa choinka szybko została udekorowana ptaszkami, aniołkami, grzybkami... Zresztą, zobaczcie sami!

Zaproś Babcię i Dziadka do kina

W październiku został zorganizowany seans filmowy w kinie "Warszawa" pod hasłem "Zaproś do kina babcię i dziadka - wspólnie spędzony czas to najlepszy prezent". Pokaz filmowy okazał się sukcesem. Cała sala kinowa wypełniła się dziećmi z terenu miasta i gminy Przeworsk, które rodzinnie: z babciami, dziadkami, rodzicami obejrzały bajkę pt. "Sposób na wakacje Bolka i Lolka". Przybyłych do kina witał dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku Pan Bogdan Sebzda. Na wszystkich gości czekała słodka niespodzianka: cukierki, czekoladki, ciasteczka. W rolę hostess, które sprawdzały bilety i częstowały gości słodkościami, wcieliły się uczennice zajęć kulinarnych z kl. VI b oraz zajęć koła dziennikarskiego "Sówka" z kl. V c.  Przy organizacji pokazu filmowego dużą pomocą służyli realizatorom projektu dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku Pan Andrzej Kowalski  wraz z kierownikiem kina Panem Aleksandrem Grzegorzewskim oraz kierownik Wydziału Promocji Miasta Przeworska Pani Agnieszka Zakrzewska.

Koło dziennikarskie „Sówka” - Renata Łojko

Uczestnikami zajęć są uczniowie klasy V c. We wrześniu dzieci poznały niektóre formy wypowiedzi dziennikarskiej, w tym wywiad oraz przygotowały pytania do przeprowadzenia wywiadów ze swoimi dziadkami. Na zajęciach październikowych opracowały w programie komputerowym MS Publisher materiały będące efektem rozmów z babciami, które dotyczyły ich wspomnień z dzieciństwa.

Wydaliśmy pierwszy numer naszej "Sówki".

No i drugi numer "Sówki" gotowy.

Wyszedł długo oczekiwany trzeci numer "Sówki".

Zajęcia muzyczne - Piotr Wajda

Na zajęcia muzyczne realizowane w ramach projektu „Kiedy babcia była mała, kiedy dziadek chłopcem był” uczęszcza 10 uczniów z klasy 4b i 4c. Zajęcia odbywają się w każdą środę w godzinach 13.35 – 14.20. Dzieci poznają muzykę – piosenki – z lat młodości ich babć i dziadków. Skupiamy się na utworach polskiego bigbitu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, kiedy na krajowych scenach królowały Czerwone Gitary. Motywem przewodnim zajęć muzycznych i naszym sygnałem jest piosenka „W albumie rodzinnym”, której słowa refrenu oddają charakter całego projektu:

„Jest jedno zdjęcie najpiękniejsze.
Nie kolorowe, nie błyszczące.
Pożółkłe trochę i niewielkie.
Na nim postacie dwie stojące.
To babcia z dziadkiem. Tacy młodzi,
że zda się prawie nie do wiary.
Ja jednak wiem, że tacy byli,
i że to zdjęcie to nie czary.”

Wspólne śpiewanie - na nasze zajęcia udało się zaprosić Babcie.