Home Projekty Zakończone Akademia Młodego Kucharza

Akademia Młodego Kucharza

Tytuł projektu:

Akademia Młodego Kucharza

Fundusze na realizację:

Gmina Miejska Przeworsk

Stowarzyszenie Sympatyków Szkoły Podstawowej nr 2 w Przeworsku

Czas trwania:

Od 01 lutego do 15 czerwca 2017 roku

Opis projektu:

Projekt realizowany będzie w Szkole Podstawowej nr 2 w Przeworsku. Każdy miesiąc projektu będzie miał inne hasło. Większość warsztatów kulinarnych odbywać się będzie w salach lekcyjnych SP 2, dzieci odwiedzą też restaurację „Terapia”, piekarnię oraz pracownie technologii żywienia w Zespole Szkół Zawodowych w Przeworsku. Dietetyk opracuje przepisy na przygotowanie różnych przekąsek, potraw, kanapek, napojów itp., które będą wartościowym śniadaniem dla dzieci.
Luty – hasło : „Białe szaleństwo”  
Dzieci (3 grupy)spotkają się z dietetykiem na warsztatach pt. „Czy wiesz co jesz?” gdzie podczas zabaw, prezentacji multimedialnej dowiedzą się co warto jeść na śniadanie a czego należy unikać.
Odbędą się warsztaty kulinarne - dzieci nauczą się wykonywać smaczne śniadania na bazie jogurtu, mleka, kaszy jaglanej. W zajęciach uczestniczyć będą chętni rodzice oraz starsze rodzeństwo. Po przygotowaniu potraw odbędzie się degustacja.
Marzec – hasło: „Jabłko, gruszka i pietruszka”
Grupy odwiedzą restaurację „Terapia” w Przeworsku, gdzie zobaczą jak można przygotować soki z warzyw i owoców. Poznają ich wartości odżywcze i smaki.
Kwiecień – hasło: „Ale jaja…”
Kwiecień to czas Świąt Wielkanocnych, dzieci zapoznają się z tradycjami i zwyczajami szczególnie tymi kulinarnymi. Warsztaty kulinarne odbywać się będą w pracowniach technologii żywienia w Zespole Szkół Zawodowych w Przeworsku, zostaną tam wykonane wybrane potrawy wielkanocne. Na warsztatach przyrodniczych założą w salach uprawę rzeżuchy, pietruszki i cebuli.
Maj – hasło: „Wszystko zielone czyli jak zjeść rzeżuchę?”
Miesiąc poświęcony kolorowym, smacznym, zdrowym kanapkom. Grupy pójdą do miejskiej piekarni. Dowiedzą się co jest potrzebne do wypieku chleba, jakie są rodzaje pieczywa. Na warsztatach kulinarnych nauczą się przygotowywać smaczne kanapki. Wykorzystają produkty uprawiane w ogródkach na parapecie. W zajęciach uczestniczyć będą chętni rodzice oraz starsze rodzeństwo.
Czerwiec – hasło: „Owoce w roli głównej”
Podsumowaniem projektu będzie zaprezentowanie nabytych umiejętności kulinarnych na Pikniku Szkolnym i indywidualne porady dietetyka. Każda gr. (dzieci z rodzicami) oraz klasa technologii żywienia z Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku  przygotuje stoisko ze smacznym, zdrowym poczęstunkiem (ucz. SP2, rodziców, dziadków). Głównymi produktami do wykonania przysmaków będą owoce.
Osoby zaangażowane w realizację projektu:
Anna Leja, Agnieszka i Sławomir Lechowie, Agata Jurkiewicz, Anna Filip, Małgorzata Rybak-Bilska, Dorota Paszkowska

CZY WIESZ CO JESZ?

9 II 2017 r. wszystkie grupy projektowe spotkały się z dietetykiem panią Anna Leją na warsztatach pt. „Czy wiesz co jesz?”. Uczniowie wysłuchali pogadanki dietetyka na temat tego co warto jeść na śniadanie, a czego unikać, by było ono zdrowe dla organizmu. Została ona poparta prezentacją multimedialną, która kilkakrotnie wywołała zdziwienie, a także uśmiech na twarzach uczestników spotkania. Uczniowie klas IV mieli okazję przeprowadzić doświadczenie, w którym zmierzyli ilość cukru w małej butelce coli i napoju słodzonego oraz ilości oleju w paczce popcornu i chipsach. Mamy nadzieje, że zajęcia warsztatowe nauczą dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych.

BIAŁE SZALEŃSTWO

13 i 14 lutego 2017 odbyły się warsztaty kulinarne, podczas których dzieci przyrządziły  pyszny deser jogurtowo - owocowy oraz „kulki mocy” z kaszy jaglanej. Uczniowie kl. I a, II b , IV a, IV b mieli mnóstwo frajdy i satysfakcji ze swoich cukierniczych zdolności. Okazało się, że słodycze mogą być nie tylko smaczne, kusząco wyglądające ale i bardzo zdrowe!
Warsztaty prowadziła dietetyk – pani Anna Leja, przy współpracy rodziców pani Agnieszki Lech, Moniki Wojdyło - Kowal oraz nauczycieli pani Agaty Jurkiewicz, pani Anny Filip, pani Małgorzaty Rybak –Bilskiej, pani Urszuli Kuryło.
Wszystkim życzymy smacznego! Przepisy pojawią się wkrótce.

ALE  JAJA …

7 i 9 marca w ramach projektu „Akademia Młodego Kucharza”, w pracowni technologii żywienia w Zespole Szkół Zawodowych w Przeworsku odbyły się kolejne warsztaty kulinarne. Zajęcia prowadziła pani Ilona Sznajder-Jabłońska.
Uczniowie klasy I a i II b przygotowali z jajek kolorowe muchomorki, kurczaki, jeżyki oraz myszki, a uczniowie klasy IV b jajeczne przekąski: kruche babeczki, kokilki z ciasta francuskiego oraz faszerowane jajka. Jajeczne smakołyki błyskawicznie zniknęły z talerzy podczas wspólnej degustacji.
W trakcie zajęć powstały także pisanki upieczone z kruchego ciasta i udekorowane przez dzieci samodzielnie ukręconym lukrem oraz kolorowymi posypkami. Teraz ozdabiają sale lekcyjne klasy I a i II b.
W przygotowaniu wypieków i rozdrabnianiu produktów do farszu wspomagali uczniów ich rodzice: pani Anna Leja, pani Agnieszka Lech, pani Monika Wojdyło-Kowal i pani Małgorzata Uberman oraz nauczyciele pani Agata Jurkiewicz, pani Anna Filip, pani Małgorzata Rybak-Bilska i pani Urszula Kuryło.

„Jabłko, gruszka i pietruszka”

W dniach 5 i 6 kwietnia 2017 r. w restauracji „Terapia” w Przeworsku odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu „AKADEMIA  MŁODEGO KUCHARZA”. Uczniowie klas I a, II b oraz IV a i IV b mieli okazję uczestniczyć w prezentacji wyciskania soków oraz wykonywania koktajli owocowych, prowadzonej przez panią Monikę Szklarz -  menagera restauracji. Ze smakiem degustowali sok jabłkowy, pomarańczowy, jak również koktajle: jabłkowo-bananowy, jagodowy, truskawkowy oraz przepyszny i bardzo zdrowy wieloowocowy z dodatkiem jarmużu. Podczas warsztatów prowadzone były zabawy umysłowe, plastyczne i ruchowe, w czasie których dzieci przypomniały sobie nazwy owoców i warzyw, zapoznały się z ich wartościami odżywczymi oraz możliwościami  wykorzystania ich w kuchni. Zajęcia prowadzone były przez panie: Agatę Jurkiewicz, Annę Filip i Małgorzatę Rybak-Bilską z pomocą pań: Anny Lei, Agnieszki Lech, Urszuli Kuryło i Moniki Kowal.

Wycieczka do piekarni

18, 19 i 22 maja uczniowie kl. I a, II b oraz IV b pod opieką pań: Agaty Jurkiewicz, Anny Filip, Małgorzaty Rybak-Bilskiej i Urszuli Kuryło, w ramach projektu Akademia Młodego Kucharza odwiedzili piekarnię „Felicja”, gdzie mieli okazję obejrzeć proces powstawania chleba, zaobserwować pracę piekarzy, a nawet w niej uczestniczyć. Ogromną frajdą było wkładanie chlebowego ciasta do koszyczków oraz degustacja świeżutkich, pachnących, niebiańsko smacznych (jak to określiły dzieci) kromek pieczywa i ciasteczek. Gorąco dziękujemy pani Felicji Ścisłowicz za gościnność i poczęstunek.

WSZYSTKO ZIELONE CZYLI JAK ZJEŚĆ RZEŻUCHĘ

Uczestniczący w projekcie Akademia Młodego Kucharza uczniowie klasy I a, II b i IV b 29 maja w ramach warsztatów kulinarnych wykonywali kanapki. Część składników została przygotowana przez opiekunów, natomiast warzywa dzieci uczyły się kroić samodzielnie. Uczniowie skorzystali ze wzorów kanapek przygotowanych przez dietetyka na ilustracjach, sami jednak dobierali składniki i wycinali z nich odpowiednie kształty. Do kanapek wykorzystana została zielenina z uprawy na parapecie okiennym: szczypiorek, pietruszka naciowa i oczywiście rzeżucha. Przy tej okazji dzieci miały możliwość degustacji różnych sałat. Kolorowe i zdrowe kanapki szybko zniknęły z talerzy, zjedzone w ramach drugiego śniadania. W zajęciach uczestniczyli rodzice: pani Anna Leja, pani Agnieszka Lech, pani Monika Wojdyło-Kowal oraz opiekunowie klas pani Agata Jurkiewicz, pani Anna Filip, pani Małgorzata Rybak–Bilska i pani Urszula Kuryło.